Dovolená se psem - ano nebo ne?

Čím dál víc lidí si přeje vzít s sebou na dovolenou svého psa. Může to být víc komplikované, než se na první pohled zdá. Upozorníme vás na hlavní úskalí a poradíme, jak se na cestování se čtvyřnohým kamarádem připravit.

Co zařídit před odjezdem

Zvažte jestli zdravotní stav vašeho psa umožňuje s ním cestovat a to zejména do teplejších destinací. Poraďte se s veterinářem. Taky si ověřte, zda váš pes může do určené destinace cestovat a jestli mu nehrozí například karanténa po příjezdu. Pro cestu mimo EU budete potřebovat potvrzení z veterinární správy. Ověřte si na veterinární správě další podrobnosti, které se mohou vztahovat přímo na vaše plemeno.

Co je nezbytné vzít s sebou

  • pas
  • čip
  • potvrzení od veterináře o očkování
  • kennelku - látkový přepravní box

Autem s nejmenším rizikem, ale...

Auto je nejlepší přepravní varianta, protože můžete zastavit, pes je vám stále nablízku a je celkově flexibilnější. Musíte zvážit, zda je vaše auto pro psa vhodné, když například nemá klimatizaci. Jakmile zůstanete stát v koloně v teplém počasí, auto se okýnkem nevyvětrá a teplota bude rychle stoupat. Pes se nepotí a ochlazuje se pouze tlamou, takže se začne přehřívat rychleji než vy. Pamatujte na bezpečnost vašeho psa.

Kšíry se hodí spíše na kratší přejezdy. Pro dlouhé přejezdy je vhodnější klec nebo kennelka. Pes nesmí být v autě “na volno”. Riskujete pokutu i jeho bezpečí. Dělejte často zastávky, aby se pes mohl vyvenčit a protáhnout. Mějte pro něj dostatek vody. Někteří psi mohou vyšší teploty snášet špatně a musíte je hydratovat víc, než je pro ně běžné. Cestovat můžete i s jinými zvířaty jako je například kočka, králík nebo fretka. V autě to většinou není problém, protože se zvířeti můžete přizpůsobit. Zjistěte si, jestli je povoleno cestovat s vaším zvířetem do průjezdní i cílové země.

Letadlo jednoduše nedoporučujeme

Cestování letadlem je pro vašeho psa nebezpečné. Není výjimkou, že pes cestou zemře. Malého psa můžete přepravovat na palubě jako příruční (kabinové) zavazadlo pod vašima nohama (rozměry přepravky musí tedy být podobné jako je příruční zavazadlo). Pokud máte většího psa, tak bude přepravován v nákladovém prostoru jako zavazadlo a platí pro něj stejná práva, tzn. nečekejte zvláštní zacházení, protože je to živé zvíře.

Zvířata v nákladovém prostoru umírají, protože jsou ve stresu nebo kvůli teplotě, která může být extrémně vysoká nebo naopak nízká. Riskujete i to, že vám čtyřnohého kamaráda ztratí. Proto je lepší svěřit psa na hlídání rodičům nebo kamarádům než riskovat, že se domů vrátíte bez něj. Pro ostatní zvířata platí podobná pravidla jako pro psy. Malá se dají vzít na palubu jako příruční zavazadlo. Větší musí do nákladového prostoru. Zjistěte si konkrétní podmínky vstupu do jiných zemí pro vaše zvíře.

V hotelech se ptejte předem

Existují hotely, které běžně nabízí ubytování pro psa, ale vždy je potřeba ubytování pro psa vyžádat dopředu a uvést rasu a váhu.

Všude dobře, doma nejlíp

Česko je pejskařská země. Víc překvapí, když někdo psa nemá, než když ho má. Není ani výjimkou mít dva psy. Ovšem stát, do kterého se chystáte, možná tak přátelský ke psům není. Zvlášť k větším psům. Buďte na to připraveni a zjistěte si co nejvíc informací. Pokud je váš pes vychovaný a nijak neomezuje okolí, není důvod se tím nijak zabývat. Přímořské státy nabízí i pláže pro psy.

Přehled chorvatských pláží pro psy.