Půjčování aut v Řecku: poznejte krásné ostrovy

Procestovat řecké ostrovy autem nebo jiným dopravním prostředkem je krásné. Připravili jsme informace o půjčování aut v oblíbené destinaci.

Nezapomeňte řidičák, dodržujte pravidla

V Řecku postačí český řidičský průkaz. Nezapomeňte jej doma, je velmi důležitý v autopůjčovně i při případné kontrole. Dodržujte v Řecku všechna silniční pravidla a předpisy. Policie bohužel často pokutuje turisty, zatímco místních řidičů si nevšímá. Není to zaujetí, je to obrana proti návalům turistů na silnicích. Neřešte proto, jak parkují a jezdí ostatní auta, vy se držte pravidel a značek.

Jak na pokuty?

Může se to stát, v Řecku nejčastěji s parkováním. Za oknem najdete růžový bloček s pokutou. Špatné parkování bývá za 80 euro. Nejlepší je pokuty zaplatit hned. S bločkem zajděte na poštu, vyjde vás to jen na polovinu původní pokuty. Prodlení několika dnů se nevyplácí, pokuta stoupá.

Většina pokut v Řecku je velmi vysoká. Dodržujte proto všechny předpisy. Jízda na červenou a nezastavení na stopce jsou například za nejdrsnější sazbu 700 euro. Řidič motorky nebo spolujezdec bez přilby je za 350 euro.

Místní zvyklosti a styl jízdy

Dopravní značky mimo zákazy parkování jsou v Řecku spíše informativní jak nařizující. Vy se jimi řiďte, nebuďte ale překvapení, že je nedodržují místní řidiči. Klasickým případem je stopka. Místní řidiči více zpozorní na křižovatce, zastavovat ale nebudou. Nelekejte se troubení, není to agresivní prvek jako u nás. V Řecku znamená spíš „pozor, jedu“ nebo „uvolni mi prosím cestu“.

Blinkry či směrovky se používají také podle nálady. Nikdy moc nepočítejte s tím, že auto před vámi ukáže změnu pruhu, směru, odbočení, cokoliv. Pomalá auta zpravidla uhýbají na krajnici nebo do odstavného pruhu a lze je plynule předjet. Pozor na místní motorky a skútry, jejich řidiči bez přileb jezdí rychle a jsou nepředvídatelní.

Připojistit se má smysl

Proč je připojištění tak důležité? Pokud využijete pouze základní pojištění (CDW – collision damage vaiwer), které je většinou v ceně, může spoluúčast přesto činit stovky eur i více. V případě doplňkového pojištění částka většinou klesne na několik desítek eur. Základní CDW běžně nezahrnuje pojištění čelního skla, podvozku a pneumatik. Dále není zahrnuta asistence při ztrátě klíčů, jejich zabouchnutí uvnitř vozu nebo nouzovém doplnění paliva, pokud vám na cestách dojde.

Připojišťovat důrazně doporučujeme přímo v autopůjčovně, nikoliv u jiných pojišťoven. Půjčovny totiž nechtějí komunikovat se třetí stranou a pojistnou událost byste museli řešit s pojišťovnou sami. A pojišťovny se budou klasicky snažit vyhnout plnění, co to půjde.

Nejdůležitější rady a informace pro půjčení vozidla

  • prostudujte smlouvu, trvejte alespoň na angličtině ve smlouvě
  • základní pojištění odpovědnosti nestačí, lepší je se připojistit
  • pohlídejte stav nádrže při vrácení, jak uvadí smlouva (většinou se auto půjčuje i vrací s plnou nádrží)
  • zkontrolujte technický stav vozidla, hlavně nezbytné funkce
  • řidiči do 26 let mohou platit příplatek
  • mnohé půjčovny nepůjčí auta řidičům mladším 21 let
  • řidičský průkaz ČR postačí, můžete vyřídit i mezinárodní řidičský průkaz
  • prostudujte dopravní předpisy i zvyklosti dané země