Chorvatsko

Chorvatsko je dlouhodobou jedničkou co do počtu českých turistů. A to nejen kvůli své poloze a možnosti dojet tam pohodlně autem či autobusem. Hlavním lákadlem je chorvatské pobřeží, které je různorodé a společně s ostrovy nabízí bezpočet kouzelných míst, kde strávit chvíle volna. Velká část chorvatského pobřeží Jaderského moře je chráněna mohutnými horskými formacemi, které dotváří typickou a velmi krásnou přímořskou krajinu země. Starobylá centra vesniček a měst vybízí k romantické procházce po dni stráveném na plážích. Moře je rájem vodních radovánek a sportů, restaurace nabízí výtečnou kuchyni.  

Základní informace o Chorvatsku

Hlavní městoZáhřeb
Jazykchorvatština
Časové pásmostejné jako v ČR
Měnaeuro
Rozloha56 542 km²
Počet obyvatel4 464 844

Chorvatsko v kostce

Nejvíce českých turistů cestuje za sluncem a mořem do Chorvatska. Na pobřeží Jaderského moře každoročně obdivují statisíce návštěvníků z naší země příjemné oblázkové pláže, piniové porosty, výbornou kuchyni, sympatické obyvatele, kulturní památky a hlavně hltají vodní radovánky. Chorvatsko má silně členité pobřeží, po Norsku druhé nejčlenitější v Evropě. Díky tomu nabízí překrásné scenérie ostrovů, poloostrovů, celých souostroví a zátok v kombinaci se třpytící se hladinou čistého moře. Oblíbené je celé pobřeží, nejvíce potom Istrie, Dalmácie a v ní zahrnutá Makarská riviéra. Věděli jste, že pobřežní délka pevniny Chorvatska je 1 880 kilometrů a se všemi ostrovy činí celková pobřežní délka země neuvěřitelných 6 280 kilometrů?

Možnosti dovolené

Nejoblíbenější letní cíl českých turistů Chorvatsko se pyšní skvělými podmínkami pro dovolenou a chvíle zábavy u moře. Středomořské slunečné počasí slibuje od poloviny června do září mnoho zážitků a vydařený pobyt. Chorvatsko je jako stvořené pro pořádání mnoha výletů do národních parků, historických center měst i plaveb po moři. Země na pobřeží Jadranu je klasickým cílem dovolené autem. Zvolit můžete také dopravu autobusem, a hodit tak některé starosti spojené s vlastním vozem za hlavu. Menší část zájezdů je k dispozici i leteckyPrahyOstravy.

Chorvatsko je díky kouzelné přírodě a kulturním památkám ideálním cílem i pro poznávací zájezdy. Široká nabídka zájezdů přináší také mnoho zvýhodněných Last Minute zájezdů do Chorvatska. 

Návštěvníci obvykle kombinují stravování formou snídaní nebo polopenze s kulinářskými zážitky v restauracích. Hotely ale také nabízí možnost all inclusive stravování.

Kultura

Chorvatsko stálo od starověku na křižovatkách důležitých cest vnitrozemských i námořních, a proto můžete obdivovat četné historické památky nejen z doby starověkého Říma. Obyvatelé ctí kulturu, náboženství, odkazy. I přes bouřlivý konec dvacátého století se země vydala západním evropským směrem života a je po Slovinsku druhou nejvyspělejší zemí bývalé Jugoslávie.

Chorvatská kuchyně

Klasická chorvatská kuchyně vychází ze slovanské tradice, díky vlivům okolních zemí jsou v jídlech i rysy sousedních národních kulinářských zvyklostí. Mnoho jídel a receptur je mimořádně starých, klidně i 500 let a více. V pobřežních oblastech jsou doma grilované ryby, dary moře a zelenina. Převládají zde prvky italské kuchyně. Další chorvatské pochoutky a suroviny: sušená šunka, ovčí a kozí sýr, mleté maso (čevapčiči), mnoho pečiva, guláše, polévky (mineštra), listové těsto, těstoviny.

Atmosféra

Národy jižní Evropy mají něco do sebe. Ctí kulturní tradice, náboženství a klidnější způsob života. Nejinak je tomu v Chorvatsku. Místní obyvatelé jsou příjemní, veselí, šťastní ze života. Nechybí jim ani notná dávka temperamentu navíc. Atmosféra klidné dovolené u čistého moře už nemůže být dostupnější než v Chorvatsku.

Podnebí, počasí a teplota moře

V Chorvatsku na vás čeká krásné letní přímořské počasí od první poloviny června skoro do konce září. Teplota vzduchu se dostává nad 25°C od června a ve vrcholném létě se ustálí až na 33°C. Teplota moře vyskočí nad 20°C v polovině června a maxima dosáhne v srpnu, to mívá i 26°C. Jadran je v posledních letech stále teplejší. Koupat se dá do konce září.

Nejzajímavější místa

Celé chorvatské pobřeží je turistickým rájem pro milovníky radovánek u moře, slunce a příjemně prožitých letních chvil. Od severu na jih je k dispozici nespočet letovisek na pevnině i ostrovech. Nejblíže je to z naší země na velký poloostrov Istrii. Už za sedm hodin jízdy můžete obdivovat krásu letovisek Umag, Novigrad, Poreč, Rovinj. Centrem poloostrova je historická Pula.

Istrie

Na Istrii navazuje další krásný kout chorvatského pobřeží nazývaný Kvarner. Zahrnuje oblíbená letoviska Crikvenica a Novi Vinodolski. Součástí velkého regionu Kvarneru už je také mnoho oblíbených ostrovů, jmenujme Krk, RabPag jako velmi vyhledávané a CresLošinj jako senzační cíle lodních výletů. Centrem regionu je velký přístav Rijeka.

Dalmácie

Při dalším putování na jih Chorvatska začíná Dalmácie. Někdy se člení jako severní, střední a jižní. Severní Dalmácie zahrnuje vyhledávanou riviéru s velkými městy ZadaremŠibenikem a známými letovisky Biogradem na MoruPrimoštenem. Střední Dalmácie je vůbec nejnavštěvovanější, protože pod ni spadá slavná Makarská riviéra. Z měst dominuje další velký přístav Split. Dále obdivují návštěvníci letoviska TrogirOmiš. Jižní Dalmácie je synonymem pro region v okolí Dubrovníku.

Ostrovy Dalmácie

Dalmácie je rájem ostrovů, v severní části jsou obdivované Vir, Kornat s národním parkem, Pašman, UgljanDugi Otok. Střední a jižní Dalmácie oplývají slavnými ostrovy Čiovo, Šolta, Brač, Hvar, VisKorčula. Pozor na Pelješac, to je pouze poloostrov, avšak neméně malebný.

Makarská riviéra

Nejznámějším a nejoblíbenějším cílem českých turistů v Chorvatsku je Makarská riviéra. Pod mohutným masívem pohoří Biokova na sebe od severozápadu k jihovýchodu navazují známá letoviska Brela, Baška voda, Makarska, Tučepi, Podgora, Drašnice, Igrane, Živogošće, Drvenik, ZaostrogGradac.

Poslední recenze Chorvatsko


Paul srpen 2022
Vila Jelena Apartmány ***, Chorvatsko, Střední Dalmácie, Brist
Pavel. Byli jsme spokojeni a rád bych se tam vrátil .škoda jsem ztratil kontakt. Prosím nemá někdo?... celá recenze

Pavla září 2023
Penzion Ivo , Chorvatsko, Severní Dalmácie, Bibinje
Otřesné nedoporučuji. Penzion Ivo je jedna veliká tragédie. Sice jsme zde byli až po sezóně, ale tohle chce komplet úklid a rekonstrukci. Okolo domu... celá recenze

Shelly červenec 2023
Medena Hotel ***, Chorvatsko, Střední Dalmácie, Seget Donji
Nedoporučuji!!!. Tento hotel nedoporučuji , pokoje špinavé celou dovolenou protýkal záchod nikdo tam nic neopravuje, trezor nefungoval. Dveře na ba... celá recenze