Lyžování Bormio / San Colombano, Itálie

Světově proslulé Bormio často hostí Světový pohár v alpském lyžování. Nachází se v nejsevernějším cípu Lombardie, na konci údolí Valtellina. Nejvyšší bod areálu sahá do výšky 3 012 m n. m., a Bormio je tak třetím nejvýše položeným italským střediskem. Také je součástí lanovkového systému Alta Valtellina, kterým je propojeno se středisky Livigno, Santa CaterinaSan Colombano.

Bormio / San Colombano

Bormio bylo pořadatelem Mistrovství světa 2005, díky čemuž prošlo modernizací infrastruktury a ta pokračuje dodnes. Středisko je domovem nevídaného převýšení svahů na jediné hoře, a to skoro 1 800 výškových metrů. Stoupá až do výšky 3 012 m n. m. na vrchol Cima Bianca.

Legenda sportu k dispozici všem

Na lyžaře čeká 68 kilometrů sjezdovek všech obtížností, takže si vyberou začátečníci i profesionálové. V převaze jsou červené sjezdovky (66 %), proto bude mít průměrný lyžař skoro neomezené možnosti řádit. Část lyžařských terénů je v sousedním areálu San Colombano.

Slavná sjezdovka Stelvio, která patří k nejtěžším sjezdům, si vybudovala za několik desetiletí velký respekt. Bormio je domovem lyžování ve volném terénu, k dispozici jsou dokonce nově značené specializované freeride zóny. V sousedním neméně kvalitním San Colombanu bývá prázdno.

Bormio samotné disponuje 12 kilometrů dlouhou běžkařskou trasou střední obtížnosti, která je vhodná pro klasický i bruslařský styl. Další tratě regionu Bormia jsou v Santa Caterině a Val di Dentru. Specialitou jsou městské lázně Bormio Terme se soustavami bazénů.

Cesta do střediska

Doprava do Bormia patří k náročnějším. Jelikož jsou horské průsmyky v zimě uzavřeny, můžete se vydat přes Zernez a Livigno směrem od Innsbrucku, nebo objíždět alpský masív z jihu přes Passo Tonale a Apricu od Bolzana. První varianta je rychlejší a cesta zabere osm hodin.

Výhody
  • slavná sportovní legenda
  • ojedinělé převýšení takřka 1 800 metrů
  • bohaté služby včetně lázní
Nevýhody
  • náročnější doprava bez dálnic na konci trasy
  • nejnižší polohy občas s nedostatkem sněhu
  • nejvyšší polohy občas vyfoukané
Užitečné informace pro sezónu 2024

Sjezdovky

19 km45 km4 km
Celková délka: 68 km
Celk. převýšení: 1 787 m
Zasněžováno: 80 %
Noční lyžování: Ano
Free ride: Ano
Snowpark: Ano
Vhodné pro rodiny: Ano
Dětský park: Ano
Sáňkařská dráha: Ne

Lanovky

14
8
3
Nejvyšší bod lanovky: 3 012 m n. m.
Nejnižší bod lanovky: 1 225 m n. m.
Celková kapacita: 28 200 osob / h

Běžecké tratě

Klasická stopa: 31 km
Bruslařská stopa: 31 km
Výškové trasy: 31 km
S osvětlením: 3 km
Celková délka: 93 km

Lyžování Lombardie

Lombardie je severoitalský region s masívem italských Dolomit. Nabízí přes 70 lyžařských středisek a 110 vrcholů dosahuje výšky přes 3 000 m n. m. Hlavní pozornost v Lombardii přitahuje široké údolí Valtelina se středisky Aprica, Madesimo, Chiesa in Valmalenco, Bormio / San Colombano a Santa Caterina Valfurva. Na severu regionu leží hůře dostupné ale kouzelné Livigno. Nezapomínáme ani na věhlasná sousední Ponte di Legno a Passo Tonale.

Nejoblíbenější lyžařská střediska

Lyžování Itálie

Nejlepší lyžařské terény v Evropě? Italské alpské hřebeny od francouzských hranic přes centrální Dolomity až po hranice slovinské. Nejvíce populární jsou regiony a oblasti Trentino - Alto Adige, Paganella, Kronplatz, Dolomiti Superski a Sella Ronda. Poslední italské ledovce jsou Marmolada, Passo Stelvio, Presena a Val Senales

Nejoblíbenější lyžařské regiony