Lyžování Les 3 Vallées, Francie

Opravdovým symbolem typického francouzského lyžování je rozsáhlá oblast Les 3 Vallées (Les Trois Vallées). Všechna čtyři dílčí střediska nabízí luxus a nejlepší možné zázemí pro zimní sporty v Evropě. Vyzkoušejte nejvýše položené středisko Evropy Val Thorens, nebo obdivujte volné terény v Les Menuires. Courchevel je symbol luxusu a tradice, Méribel zase překvapí senzačními sjezdovkami areálu Mottaret.

Lyžařské středisko Les 3 Vallées

Les 3 Vallées

Největší a nejvyhledávanější kompaktní lyžařská oblast ve Francii a možná i Evropě a světě se jmenuje Les 3 Vallées, a jak její název napovídá, rozkládá se ve třech údolích s okolními mohutnými alpskými velikány a spojuje střediska Les Menuires, Méribel / Mottaret a Val Thorens.

Světová lyžařská jednička

Součet délky upravovaných sjezdových tratí činí neuvěřitelných 610 kilometrů. Systémy sjezdovek jsou propojeny, takže si tuhle porci lyžování můžete užít víceméně bez vyzouvání lyží den za dnem během zimní dovolené. Nejvyšší bod sjezdovek sahá k 3 230 m n. m.

Les 3 Vallées je gigant. Větší je jen Dolomiti Superski, ale to jsou jednotlivá oddělená střediska. Náš francouzský obr je vzájemně propojený a obsluhuje jej kolem 150 lanovek a vleků. Zdroje nejčastěji uvádí 149 až 169, prostě nemáte šanci ani všechny vyzkoušet.

Kolem centrálních středisek oblasti Les Menuires, Méribel / Mottaret a Val Thorens naleznete kolem 100 kilometrů běžeckých tratí. Známé jsou trasy Courchevel / Méribel Altiport, La Combe de Caron a Le Doron. Nekonečné jsou možnosti zábavy po lyžování.

Cesta do střediska

Při cestě do Les 3 Vallées lze podobně jako do všech ostatních francouzských středisek zvolit dvě varianty tras. Hlavně lyžaři z Čech využijí trasu přes Rozvadov, Německo, Švýcarsko a francouzské Annecy. Zejména pro Moravany a Slezany je možná i jižní varianta přes Rakousko a Itálii.

Výhody
  • zřejmě nejrozsáhlejší oblast světa
  • lyžování až 7 měsíců v roce
  • nedozírné après-ski možnosti
Nevýhody
  • vyšší ceny úměrné světové úrovni
  • výjezd do Val Thorens do 2 300 m n. m.
  • velký zájem o ubytovací kapacity
Užitečné informace pro sezónu 2024

Sjezdovky

103 km247 km209 km51 km
Celková délka: 610 km
Celk. převýšení: 2 610 m
Noční lyžování: Ano
Free ride: Ano
Snowpark: Ano
Vhodné pro rodiny: Ano
Dětský park: Ano
Sáňkařská dráha: Ano

Lanovky

44
63
42
Nejvyšší bod lanovky: 3 250 m n. m.
Nejnižší bod lanovky: 640 m n. m.
Celková kapacita: 259 200 osob / h

Běžecké tratě

Klasická stopa: 146 km
Bruslařská stopa: 146 km
Výškové trasy: 37 km
Celková délka: 329 km

Lyžování Francouzské Alpy

Jihovýchod Francie je zaslíbený vysokým horám. Na hranicích s Itálií se dokonce tyčí nejvyšší hora Evropy Mont Blanc (4 808 – 4 810 m n. m. podle měření). Jedinečný turistický cíl lze navštěvovat po celý rok, avšak teprve v zimě se uvedou do provozu slavná lyžařská střediska, a luxusní zimní dovolené tak ožijí naplno. Velkými přednostmi jsou vysoká nadmořská výška, dostatek sněhových srážek a přitom mnoho slunečních dní (až 300 ročně), nejlepší lyžařská infrastruktura na světě a nevšední tradice sportování i zábavy mimo sjezdovky. Poznejte s námi kouzelný svět hor ve francouzských Alpách.

Nejoblíbenější lyžařská střediska

Lyžování Francie

Jeden z největších lyžařských luxusů na naší planetě hledejte ve Francii. Důkazem jsou filmaři i světové sportovní hvězdy na svazích. Platí heslo zouvat lyže jedině u vstupu do kabinové lanovky, jinak nikdy. Francouzská střediska jsou propojení regionální obři, ze kterých vyčnívají Alpe d'Huez, Les 3 Vallées, Les 2 Alpes, La Plagne, Chamonix-Mont Blanc, Les Arcs, Val d'Isère a další.

Nejoblíbenější lyžařská střediska