Problémy na dovolené: jak postupovat při ztrátě dokladů nebo krádeži osobních věcí?
Dovolená by měla být o pohodě, vypnutí a užívání si. Bohužel někdy nám okolnosti nepřejí a staneme se obětí nepříjemné situace. Ať už vlastní vinou nebo vlivem okolí. Poradíme vám, jak se zachovat v krizových situacích v cizí zemi.
Problém číslo jedna: ztráta cestovních dokladů
Někdy se to stane. Ztratíte to nejdůležitější na cestách v cizině. Cestovní doklad. Hlavu vzhůru, výčitky nepomohou. Budete se muset vydat na zastupitelský úřad. Kontakt a adresu vám sdělí delegát nebo asistenční služba v rámci cestovního pojištění. Je vhodné znát kontakty na zastupitelské úřady už před dovolenou, vypsat si je, vytisknout. Kontakt najdete také na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR po vybrání daného státu a tématu "Kontaktní český úřad napravo na stránce.
Na zastupitelském úřadě vyplníte Žádost o vystavení náhradního cestovního dokladu. Budete potřebovat fotografii v obvyklé velikosti 35x45 mm. Prokázat totožnost je nutné jiným dokladem nebo kopií pasu. Z tohoto důvodu doporučujeme, abyste si před dovolenou pořídili jednu nebo i více kopií cestovních dokladů a v průběhu dovolené je měli schované na jiném místě než originály. Pokud jste ztratili vše, řiďte se pokyny úřadu. Náhradní cestovní doklad vám bude vystaven za poplatek a má omezenou platnost. Pro návrat do České republiky postačí.
Krádeže
Velké nepříjemnosti na dovolené mohou způsobit krádeže. Obvykle turisté přijdou o finanční prostředky, cestovní doklady, platební karty, mobilní telefon, elektroniku, zavazadla nebo cennosti. Budete se muset vydat na policii. Pokud je problémem jazyková bariéra, tlumočit pomůže delegát nebo asistenční služba v rámci cestovního pojištění. Rozhodně si uschovejte policejní protokol nejen pro pojišťovnu.
Krádež mobilu nebo platební karty
Obě tyto velké nepříjemnosti spojuje společný základní krok. Po krádeži nechte svou platební kartu nebo SIM kartu v mobilním telefonu zablokovat. Banky i mobilní operátoři nabízí nepřetržitou linku s pomocí v krizových situacích. Kontakty na banku nebo mobilního operátora mějte připravené před dovolenou a uschované mimo peněženku a další cennosti. Po zablokování karet se okamžitě obraťte na policii. Pečlivě uschovávejte policejní protokoly a další dokumenty související se vzniklou událostí.
Krádež peněz
Samozřejmě ohlaste krádež místní policii a převezměte všechny potřebné protokoly a další případné dokumenty. Jak ale postupovat, když nemáte žádné peníze? Můžete se pokusit kontaktovat asistenční služby v rámci cestovního pojištění nebo delegáta, aby vám zaručený postup poradili. Pokud budete odkázáni sami na sebe, nejlepší možnost, jak získat peníze, je poprosit o zaslání financí rodinu nebo přátele přes společnost Western Union.
Rodina nebo známí donesou na pobočku v naší zemi peníze, vyplní formulář a budou vás informovat o dalším postupu. Peníze by se měly objevit u vás do pár minut. Vyzvednout si je můžete na základě vyplnění formuláře a předložení dokladu totožnosti. Nezapomeňte, že tento převod bude stát nějaký ten poplatek.
Pokuste se předejít krádežím na dovolené
- před odletem si pořiďte kopii cestovního dokladu
- finanční prostředky rozdělte na více míst, nenoste u sebe vyšší obnosy
- dražší a cenné předměty nenechávejte na očích
- v místech s vysokou koncentrací lidí si lépe hlídejte svoje věci
- svoje věci nenechávejte bez dozoru
- používejte hotelový trezor, pokud máte více cenností
- neparkujte mimo hlídaná parkoviště a nenechávejte cenné věci v autě
- působte skromným dojmem
Nebo alespoň zamezte vysokým škodám
- opět finanční prostředky rozdělte na více míst, nenoste u sebe vyšší obnosy
- na dovolenou si vezměte starší elektroniku o nízké hodnotě
- šperky, drahé doplňky a další cennosti nechejte doma celkově