Plavby lodí: Jak si užít stále populárnější dovolenou?

Plavby si získávají stále víc a víc příznivců. Jsou vhodné pro všechny, kteří chtějí za krátký čas vidět hodně a přitom mít komfort vlastní kajuty s pohodlnou postelí. Je to taková poznávací dovolená se službami pětihvězdičkového hotelu. Zejména plavby po Středozemním moři už nejsou výsadou jen opravdu bohatých, ale může si je za velmi atraktivní cenu dopřát téměř každý. Tak proč nezkusit něco nového.

Podívejte se na plavby v západní části Středomoří.

Vybírejte podle typu kajuty

Plavbu zařizujte s předstihem, abyste si mohli vybrat kajutu, která vám bude vyhovovat. Kajutu vybírejte s ohledem na to, jaký plánujete program během dovolené. V nabídce jsou menší kajuty pro minimální strávený čas, větší dobře vybavené kajuty s výhledem, nebo luxusní apartmány s veškerými vymoženostmi.

Ráj plaveb kolem Itálie pro každého.

Předstih je váš dobrý kamarád

V ceně plavby většinou není doprava do přístavu, kde se nalodíte. Proto je lepší, abyste si plavbu naplánovali s předstihem a mohli si koupit letenky za nižší cenu, zvlášť při plavbě v Karibiku nebo Asii. Doporučujeme přiletět / přijet jeden, dva dny před naloděním, ať si odpočinete před naloděním. Doporučení platí zejména pro plavby v zámoří kvůli časovému posunu a dlouhému letu. Podobně jako v letecké dopravě, pořádající společnost vyžaduje, abyste se dostavili dvě hodiny před naloděním. Budete procházet obdobnou kontrolou jako na letišti.

Nenechte si ujít bohatou nabídku plaveb kolem Řecka.

Základní pravidla na palubě

Záleží na vašem programu, ale většinou alkoholické nápoje nejsou v ceně. Ani vstupní nápoj. Ověřte si proto, co máte a nemáte v ceně. Informujte se dopředu, jestli na vaší plavbě proběhnou nějaké formální akce. Například večeře s kapitánem, kde je vyžadován oblek / společenské šaty a případně se ujistěte, že odpovídá předepsanému dress codu. Mějte s sebou i teplejší oblečení na večer.

Snažte si vypozorovat časy, kdy je třeba většina lidí na snídani, takže bude volná posilovna nebo vířivka a naopak.

Záleží na vašem itineráři, kde bude loď stavět. Tam si můžete zařídit výlet nebo jen strávit den na pláži. Nebo prostě můžete zůstat na lodi, když většina lidí bude pryč, a využít palubní služby. Vždy si hlídejte čas odjezdu lodi z přístavu. Při nástupu na loď se může opakovat pasová kontrola.

Severské plavby nejen po stopách vikingů.

Výlety, zábava, zážitky

Program na lodi i při zastávkách si určujete sami podle vašich preferencí. Buď můžete jet na výlet, nebo klidně zůstat na lodi a odpočívat. Výlety si můžete koupit přímo na lodi a jsou organizované společností, která provozuje loď. Můžete také přijít do přístavu a koupit si výlet od místních prodejců, pravděpodobně bude levnější. Nebo si naplánujte svůj výlet sami. Obzvlášť v Evropě to nebude problém, pokud se domluvíte. Zpravidla postačí mírně pokročilá angličtina. Zastávky výletní lodi jsou plánovány v atraktivních destinacích a rozhodně bude na co koukat.

Nejluxusnější plavby světa v Karibiku.

Obavy můžete nechat doma

Jestli se bojíte, že vám bude nevolno během plavby, tak nemějte obavy, lodní personál je na to připravený. Většina lodí má na recepci léky na nevolnost. Pokud máte strach z houpání, tak si rezervujte kajutu co nejblíž středu, kde pohyby budou nejmenší. Výraznější houpání může nastat během bouřek a silného větru. Většina plaveb je nekuřácká a nebo můžete kouřit jen ve vyhrazených zónách.

Loď se striktně řídí itinerářem. Jedině v případě nepřízně počasí může být program změněn. Prověřte si, co všechno máte v ceně pobytu a co si popřípadě musíte zajistit sami - parkování, přepravu na místo. Plavby jsou vhodné pro malé děti i starší lidi, protože když se nebudou cítit, mohou vždycky zůstat pohodlně v kajutě a odpočinout si. Nudit se určitě nebudete, protože výletní lodě jsou malá městečka, která pojmou tisíce lidí. Každý den vás bude čekat nové město a s ním nové zážitky a večer pohodlná postel. A nejlepší budou vzpomínky na celý život.

Kopírujte plavbu cestovatelů směrem na východ do Asie.